اسهال و استفراغ نشانه چيست؟ حالت تهوع مي‌تواند علت هاي مختلفي داشته باشد که البته قابل درمان است؛ با مجله دلتا همراه باشيد.

اسهال-و-استفراغ

چرا اسهال و استفراغ مي‌گيريم؟ علت و راهکار هاي درمان اسهال و استفراغ چيست؟ شايد باورتان نشود اما عوامل محيطي، سفر با ماشين يا کشتي با تکان هاي شديد شبيه زله هم مي‌تواند در سيستم بدن شما تغيير ايجاد کند و باعث حالت تهوع شود. قبل از اينکه حالت تهوع بگيريد، با مجله دلتا همراه شويد.


حالت تهوع


اسهال و استفراغ چيست؟


حالت تهوع يک نشانه است که مي‌تواند به عنوان يک چراغ قرمز شما را از بيماري هاي ديگر بدن مطلع کند. البته تهوع حس خالي‌ شدن معده است ولي اسهال و استفراغ عمل خالي کردن معده با شدت است. درواقع، استفراغ عمل شديدي است که در آن معده، مري و روده‌ کوچک با شدت تمام محتويات غذايي خود را پس يا بيرون مي‌زند.


اسهال و استفراغ


علت حالت تهوع و استفراغ


علت تهوع يا اسهال و استفراغ چيست؟ مسموميت غذايي و بيماري هاي مختلف مي‌توانند اين حالت را در سيستم بدن شما ايجاد کنند. البته عوامل زيادي براي ايجاد اين بيماري وجود دارد: • آنفولانزاي معده (گاستروانتريت)

 • مسموميت غذايي يا دارويي

 • بارداري و تهوع بارداري

 • زخم ‌هاي گوارشي

 • رفلاکس معده (GERD)

 • زياده‌روي در مصرف مواد مخدر يا الکل

 • انسداد مکانيکي روده

 • عفونت هاي ويروسي


تهوع بارداري


انواع تهوع يا استفراغ 


تهوع يا اسهال و استفراغ هم مي‌تواند انواع مختلفي داشته باشد، درباره تهوع بارداري چيزي شنيده‌ايد؟ آيا مي‌دانستيد که حالت تهوع هم مي‎تواند در اثر عفونت هاي ويروسي ايجاد شود؟ با انواع مختلف تهوع بيشتر آشنا شويد.


استفراغ ويروسي


عفونت هاي ويروسي معده شما را زير و رو مي‌کنند؛ در اين صورت ممکن است شما در قسمت فوقاني شکم خود احساس درد کنيد که  معمولا با حالت تهوع و اسهال و استفراغ همراه است البته در مواردي ممکن است بيمار تب و لرز هم بگيرد.


عفونت ‌هاي ويروسي به طور معمول، شامل عفونت ‌هاي ناشي از نوروويروس‌ها و روتاويروس‌ها هستند. التهاب ناشي از باکتري‌ هاي خانواده‌ هليکوباکتر مانند هليکوباکتر پيلوري يا همان ميکروب معده هم مي‌تواند عامل ايجاد چنين عفونت هايي در بدن باشند.


تهوع بارداري


ويار بارداري و تغييرات هورموني ناشي از حاملگي هم مي‌توانند با حالت تهوع و اسهال و استفراغ همراه باشند. اين تغييرات معمولا در خون فرد ايجاد مي‎شوند.


بيشتر خانم ها، به‌ خصوص در طول سه ماهه اول بارداري، نشانه‌ هايي از تهوع صبحگاهي دارند. معمولا علائم تهوع و بيماري هاي صبحگاهي تا ماه چهارم حاملگي برطرف خواهند شد. درباره استفراغ شديد حاملگي چيزي شنيده‌ايد؟ جالب است بدانيد که بعضي از ن در دوران حاملگي، دچار استفراغ شديد، کم آبي بدن و کاهش وزن مي‌شوند که به آن استفراغ شديد حاملگي (hyperemesis gravidarum) گفته مي‌شود.


استفراغ در نوزادان و کودکان


قطعا اسهال و استفراغ هم مثل بيماري هاي ديگر فقط مربوط به بزرگسالان نمي‌شود. اگر در 2 يا 3 ماه اول، استفراغ نوزاد پس از خوردن غذا زياد باشد، به صورتي که در محيط اطراف پخش شود، مي‌تواند نشانه‌اي از بيماري تنگي پيلور (pyloric stenosis) يا باريک‌ شدن غير طبيعي معده ( محل ورود آن ) باشد البته اگر تهوع کودک بيش از حد همراه با مدفوع خوني باشد، حتما بايد به پزشک متخصص مراجعه کنيد تا علت آن ريشه‌يابي شود.


استفراغ خوني


استفراغ خوني يک نشانه جدي است که در بيشتر موارد نشانه خونريزي دستگاه گوارش است. استفراغ با رگه هاي خوني قرمز روشن، نشانه تازگي خون‌ريزي است؛ در حالي که استفراغ تيره يا قهوه‌اي يا قرمز تيره، نشانه پس ماند خون در معده يا همان خون هضم شده است.


درمان خانگي اسهال و استفراغ


تشخيص و درمان اسهال و استفراغ با قرص و دارو


حالت تهوع به همراه علت و علائم آن بايد شناسايي و برطرف شوند. براي اين منظور، پزشک متخصص معاينات فيزيکي لازم را انجام مي‌دهد؛ براساس اطلاعات به ‌دست ‌آمده از سابقه‌ بيمار و معاينه پزشکي مشخص مي‌شود که استفراغ زنگ خطري جدي براي کدام بيماري يا مشکل پيش آمده در بدن است. البته در کنار تمام اين موارد، تجويز اين دارو ها هم روي کنترل بيماري تأثير گذار هستند: • پرومتازين (فنرگان)

 • پروکلوپرازين (کمپازين)

 • دروپريدول (Inapsine

 • متوکلوپراميد (Reglan)

 • اندانسترون (زوفران)


درمان اسهال و استفراغ

ايدز هم واکسن دارد؟!

جينسينگ ؛ گياه مقوي آدم نما

شير موز ؛ معجون سفيد لاغري

استفراغ ,تهوع ,يا ,اسهال ,حالت ,بيماري ,اسهال و ,و استفراغ ,حالت تهوع ,تهوع و ,بيماري هاي ,استفراغ نشانه چيست؟

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Jacki Adam Cameron خصوصيات پلي آلومينيوم کلرايد Shannon کاربرد فناوري و اطلاعات کتاب گرامر بتي آذر Jenny تركشهاي روح کارايي طرح توجيهي چيست ؟